Dostopnost
  • Navigacija preko tipkovnice
  • Izključi animacije
Kontrast
  • Visok kontrast
  • Sivine
Besedilo
  • Povečaj pisavo
  • Pomanjšaj pisavo
  • Označi naslove
  • Označi povezave
  • Podčrtaj povezave
Zemljevid strani
Izjava o dostopnosti

Dogodki

 

Deveta epizoda HitRih znanj je že na voljo za poslušanje

Deveta epizoda HitRih znanj je že na voljo za poslušanje

30.10.2023 15:44

HitRa znanja - Epizoda 9: Kako zmanjšati in spoštovati bolniške odsotnosti?

 

Spoštovani! 

 

Hvala, ker ste z nami soustvarjali 9 epizodo videocasta »HitRa znanja«, ki jo pripravljamo skupaj z Zvezo ljudskih univerz Slovenije (Korak – Centri za razvoj kadrov) in kadrovsko družbo Trenkwalder. Epizoda »Kako zmanjšati in spoštovati bolniške odsotnosti« je ponudila informacije in uvid v trenutne razmere glede bolniških odsotnosti in odsotnosti zaradi nege otrok. 

 

V 9. epizodi smo se posvetili temu, kako zmanjšati in spoštovati bolniške odsotnosti. Govorili smo o vzrokih za bolniške odsotnosti ter o vplivih na zaposlene in delodajalce.  

 

Ključna znanja: 

  1. Po podatkih NIJZ in ZZZS je bilo v letu 2022 zaradi začasne nezmožnosti za delo v Sloveniji izgubljenih skupaj 17,2 milijona delovnih dni, kar je za 21% več kot leto prej.  

  1. Vzroki za bolniške odsotnosti so lahko različni. Nujno je, da v organizacijah vemo, zakaj so naši zaposleni bolniško odsotni? 

  1. Pomembno je, da gojimo dobre odnose, krepimo osebno odgovornost in zaupanje. Ko gre za zdravje naših zaposlenih, delajmo na preventivni dejavnosti. Zdravje ni le fizično, ampak gre tudi za socialno, čustveno, mentalno in duhovno plat našega zdravja. To upoštevajmo pri načrtovanju ukrepov promocije zdravja. 

  1. Kdaj in kako lahko nadzorujemo bolniške zaposlenegapreberite v knjižici in prisluhnite oddaji

  1. Na visoki ravni so še vedno izdatki za bolniške za nego otrok: v polovici leta lani se je znesek podvojil, na 32,1 milijona evrov. Tudi letos od januarja do junija po še nepopolnih podatkih znaša 32,3 milijona evrov. 

  1. Bolni otroci potrebujejo domačo nego, pri čemer naj socialna varnost ne bi smela biti ovira. V pomoč so nam lahko nove smernice, katere je pripravila Sekcija za primarno pediatrijo, ki smo jih priložili sporočilu. 

 

SOGOVORNICE: 

 

 

 

 

Alenka Kraljič 

Trenkwalder 

Marija Burnik, dr. med. spec. 

ZD Ljubljana - Moste 

mag. Jana Mlačnik 

Cene Štupar - CILJ 

Direktorica operativnega poslovanja in psihologinja v kadrovski družbi Trenkwalder d.o.o., ki je odgovorna za razvoj poslovanja ter rast in razvoj kadrov. V mednarodnem okolju razvija, preizkuša in nato uvaja dobre prakse na širšem področju organizacij in upravljanja s človeškimi viri. S psiholoških vidikov prepoznava in povezuje potrebe, želje ter pričakovanja tako zaposlenih kot delodajalcev. Podjetjem in posameznikom pomaga pri doseganju organizacijskih in kariernih ciljev. 

Marija Burnik se je medicini zapisala leta 1993, pediatriji pa leta 2005. Od specialističnega izpita leta 2013 je zaposlena v predšolski ambulanti Zdravstvenega doma Ljubljana, njena specializacija namreč zaradi štirih porodniških odsotnosti ni trajala le pet let. Posledično sedaj svoje strokovno znanje dopolnjuje z lastnimi izkušnjami, ki pogosto niso samo strogo medicinske, pač pa tudi vzgojne narave. Vidi namreč, da so današnji starši, razpeti med službo in dom, pogosto izgubljeni v poplavi informacij, zato jim želi tako osnovne kot bolj specifične (bolj ali manj zdravstvene) informacije podati na razumljiv način, da bodo starši čim bolj opolnomočeni pri skrbi za zdravje svojih otrok.

Je vodja ključnih kupcev in HR svetovalka, ki se že celo svojo kariero kali na področju izobraževanja odraslih. Vodila je delavnice vseživljenjske karierne orientacije in sodelovala na številnih evropskih projektih. Deluje pri vsebinski pripravi različnih psiholoških orodij, izvaja testiranja oziroma individualna svetovanja za zaposlene v podjetjih, svetuje podjetjem na področju strateškega razvoja kadrov ter kot sogovornica nastopa na kadrovskih dogodkih. 

 

HitRa znanja je gostila Sanda Jerman, vodja podjetniških in HR projektov, Cene Štupar - CILJ 

 

Pomoč pri promociji zdravja na delovnem mestu vam:  

  • Pripravimo in izvedemo delavnice promocije zdravja. Nekaj primerov programov/delavnic si oglejte https://korak-kadri.si/izobrazevanja/zdravje-na-delovnem-mestu/ 

  • Izvedemo prilagojeno usposabljanje zaposlenih za promotorje/ke zdravja v organizaciji (5 x po 8 ur) 

  • Pripravimo celovit program promocije zdravja v vaši organizaciji in spremljamo uspešnosti.  

 

Vabljeni k poslušanju epizode: https://www.cene-stupar.si/sl/hitra-znanja-ep9

 

Imate dodatna vprašanja? Pišite nam.

Pišite nam

Vaš e mail naslov

Vprašanje

Prepišite besedilo iz slike v spodnje polje
Piškotki za analitiko
Ti se uporabljajo za beleženje analitike obiskanosti spletne strani in nam zagotavljajo podatke na podlagi katerih lahko zagotovimo boljšo uporabniško izkušnjo.
Piškotki za družabna omrežja
Piškotki potrebni za vtičnike za deljenje vsebin iz strani na socialna omrežja.
Piškotki za komunikacijo na strani
Piškotki omogočajo pirkaz, kontaktiranje in komunikacijo preko komunikacijskega vtičnika na strani.
Piškotki za oglaševanje
So namenjeni targetiranemu oglaševanju glede na pretekle uporabnikove aktvinosti na drugih straneh.
Kaj so piškotki?
S klikom na POTRDI soglašate z uporabo piškotkov na naših straneh.Potrdi Več o piškotkih