Kakšno je stanje lesne industrije v Sloveniji v primerjavi z Avstrijo? Kakšne so razlike v upravljanju z gozdovi, podjetništvu in izobraževanju?
Odgovore ponuja analiza, pripravljena v okviru projekta Interreg SI-AT LifeLongWood, ki osvetljuje izzive in razvojne priložnosti slovenske lesarske panoge. Spodaj nekaj glavnih ugotovitev analize:
Slovenija in Avstrija sta med najbolj gozdnatimi državami Evrope. A medtem ko Avstrija učinkovito upravlja z več kot 80 % svojih gozdov, Slovenija izkorišča le polovico letnega prirastka lesa. Ključni izziv je razdrobljeno zasebno lastništvo – vsak peti Slovenec je lastnik gozda.
Avstrija se lahko pohvali z močno lesno industrijo, visoko izvozno usmerjenostjo in strateško rabo lesa v gradbeništvu. V Sloveniji se potencial lesa pogosto obravnava le z vidika trajnosti, manj pa kot gospodarska priložnost, čeprav številni mikro podjetniki dokazujejo nasprotno.
Obe državi se soočata s pomanjkanjem usposobljene delovne sile. Avstrija ima razvitejši sistem vajeništva in širšo ponudbo poklicnih smeri v lesarstvu (od ladjedelništva do izdelave klavirjev). V Sloveniji pa se vsako leto izobrazi občutno premalo dijakov za potrebe trga, kar kliče po prenovi izobraževalnih programov in promociji poklicev v lesarski panogi.
Prenesite celotno analizo in spoznajte, kje se skrivajo razvojne priložnosti za lesno panogo!
Čezmejno sodelovanje za promocijo lesa kot vira in poklicnega področja prihodnosti. Projekt bo pozitivno prispeval k trajnostnemu razvoju in sicer spodbujanjem lesa kot naravnega, regionalnega in trajnostnega vira prihodnosti ter s krepitvijo konkurenčnosti lesne industrije v regiji.
Naslov projekta: Čezmejno sodelovanje za promocijo lesa kot vira in poklicnega področja prihodnosti
Akronim projekta: LifeLongWood (LLW)
Številka projekta: SIAT00003
Prednostna naloga programa: P2-A - Sposobnejša in bolj konkurenčna regija
Trajanje projekta: 01.10.2023 – 30.09.2026 (36 mesecev)
Preberite več o projektu: https://www.cene-stupar.si/sl/projekti/lifelongwood
Vodja projekta LifeLongWood
Sanda Jerman, mag. manag.
e-pošta: sanda.jerman@cene-stupar.si
e-pošta projekta: llw@ozs.si
M: +386 30 640 262
V projektu sodelujejo: